Been there, done that
ja men du..
snart så är det.. semester.. s e m e s t e r..hör du mig..

Mannen och jag är lite färdiga med
sol och badsemestrar..
Jo men vi har gjort det ganska ofta
badat och solat..
done that you know..
Så därför har vi valt en upplevelse-semester
nu i sommar..
En riktig Slottssemester ska
det bli.. med tokhärlig mat
hoppas vi..

Vi drar en bit ner i Europa..och checkar in för
lite flärdfullt lyxande...på ett
vitt elegant slott..
Lyssna här:
med bl.a. restaurang och orangerie.
Orangerie...
himmelska under...detta tilltalar mig
så pass..
Orangerier är det bästa jag vet..
Slottet är från1812 och har nu år 2008 blivit nyrenoverat till hotell
men man har ändå bevarat sin originella charm
och klassiska elegans.
Jag gillar lite flash och elegans som många vet..
Jag läser också :
Ren romantik ... Candlelight dinner på vita dukar..

Anna ska sväva på slottet i sommar.. äventyr på dagarna
mat & vin på kvällarna..
vad är väl en bal på slottet..om inte..alldeles alldeles
underbar..
mmmm så är det bara.. bal och bal
nu tar du väl i Anna..ja ja ok
(jag rättar mig själv lite)
Om bara några veckor
bär det av..
Hehehe...två själar och en tanke !!!!
Ja ...tanken på semester är inte helt motbjudande...
Och du....stottssemester....det låter något det....
Passar väl lilla prinsessan Anna alldeles perfekt.... ;o)Kram igen
Marba
Vad vore väl en bal på slottet.. Alldeles.. Alldeles.. Underbart!
Låter väldigt trevligt!
Så du har nu varit på Freeport i mina hemtrakter. Det är inget slott direkt men man kan roa sig kungligt där!
Nästa gång har du inte många kilometer kvar till Tjolöholms slott.. Inget att shoppa men mycket vackert att se!
Himmel vad härligt...för sen får vi andra också en upplevelse, via dig, juuuuuu.... L
Anna!... en bal på slottet...Du kommer att sväva som på små moln. Kom bara ihåg att komma hem till oss när du svävat färdigt. Vi vill höra allt om slottssemestern. Kramar
Det kommer att bli en härlig semester. En hel massa härliga upplevelser och så kommer nog kameran att gå varm kan jag tänka mig;?=D!!
För vad är väl ett slott utan en äkta Anna Paparazzi!!!
Vilken härlig shopping du fick till på Freeport. Gillade din Pling Pling allra bäst. Passar utmärkt att ha med sig på slottssemester. Det kommer att bli första klassens service när du plingar i den.
Nu ska det fixas studentkort.
Se you later min härliga vän........
Anna på slottet...gisses vad flärdigt och gott det låter....själv har jag städat husvagnen i kväll och bäddat med nymanglade lakan...längtar till en liten skogs sjö i sommar :)
Visst längtar man bort nu när det är så attans kyligt!
Var har du hittat detta slott, låter ju så underbart.Du kommer som sagt vara som fisken i vattnet där nere.
Skulle kanske sätta lillan och hennes tyska pojkvän i arbetet och leta fram ett vinslott i hans hemtrakter.Verkar allvarligt kanske lika bra och resa ner till nya släkten direkt.
Annars har jag fullt upp med att läsa im kartorna över norra Italien.Har fått tips om några bilfria småbya på Ligurnieskusten.Barar lilla lokaltåget som tuffar fram, perfekt för mig.
En natt i Florens kan väl inte bli fel!?
Oj så gott att komma från kylan!Bara 10 dagar kvar!
det låter som en underbar resa....jag gillar resor som man kan upptäcka, inte ligga och sola bort dagarna =)
men å va mysigt det låter,
ha det gott
Det låter ju som en helt underbara semester ni skall på:)
en annan får snällt stanna här i Sverige ..men det är inte fy skam det heller . vi har ju så mycket fint här vi också:)
hoppas du får en fin kväll
kram
Men! vad är det för slott du ska till då!?!
Låter som en riktigt lyxig semester!!! Här är vi inte riktigt färdiga med sol och bad.....svårt att klara mig utan bad i Medelhavet! Om en månad är vi där....
Oh de låter härligt, slott o kojor (fast kojor är ju inte så lyxigt men endå) gillar jag med. Bad o sol, ja de får man ju endå, bättre att steka korv än sig själv..ler.
Hoppas Ni får en kanonsemester, är med lite här på nedräkningen då. Oh nu är vi hemkomna från barnbarnet.
Kramiz Anki N
Oh de låter härligt, slott o kojor (fast kojor är ju inte så lyxigt men endå) gillar jag med. Bad o sol, ja de får man ju endå, bättre att steka korv än sig själv..ler.
Hoppas Ni får en kanonsemester, är med lite här på nedräkningen då. Oh nu är vi hemkomna från barnbarnet.
Kramiz Anki N
Hi,hi tror jag skaffar ett hönshus på hjul till dem ;)
...eller tror de har det bättre hemma med dottern som ska knega hela sommarn
