Stilla platt och underbar..
Kom med mig in i värmen..
Mmmm jag bjuder dig här på en
ljusblå platt flod
Ja men den... kan jag inte se mig
mätt på..
den är jag... förförd av..

Tänk...tjugosex varma grader
den är jag förälskad i..
kanske har någon märkt det... vad vet jag

Gorges du Verdon Provence
Den är varm...den är vacker.. den är underbar..
Och tänk.. jag har simmat... platt på magen i den
flera gånger.
Mer än underbart kan
jag meddela..
Fler bidrag till tisdagstema hittar du
Faller platt till marken.......
Din Franska flod är bara såååååå underbar.....
Vilket paradis va !!!!!!
God morgon föresten....
Margaretha
Så uuunderbart platt! L
Jag behöver ju inte påpeka att det är sååå vackra bilder hos dig....det ser vi ju alla, häääärligt!
-13 här nu brrrr
Äntligen kom jag in till dig! Är så himla seeegt i bloggen, även idag...grr!
Anna, lilla Anna...det är absolut ingen värrssklass hos mig! Bara vanlig bilder på djuren...kan inte ens ställa in kameran som man ska!
Men hos dig....så underbara motiv o foton!
Kramen!
Ragnvi
Oh jösses, känner vattnet mot min mage. Ligger där platt o guppar, vänder mig om på rygg o solen leker i mina ögon. Vilken njutning, vilken morgon.
Vilka vackra bilder.
Kramiz Anki N
Vilken flod, vilket vatten förstår att du föll alldeles platt inför der turkosa vattenflödet!
Ha det flytande!
Bra tolkning! Vilka vackra bilder...
Ha en underbar tisdag!
Kramen.
Wow...så skönt och den turkosa färgen gör att man längtar jätte-mycket. Lyfter blicken och tittar ut genom fönstret där snör yr i stormen.
Din tolkning är helt underbar!
mmmm underbart ..jag har varit där men tyvärr badade jag inte .....synd märker jag..kram min vän
Viiiiilken biiiild! Jag drunknar i den första jag. Helt underbar.
Wow vilkea bilder, jag blir ju sugen att få simma runt i det där härliga vattnet omringad av höga berg.
Ha e fin tisdag Anna, kram
Underbara, ljuvliga bilder. Förstår att du fallit platt. Ser så himla skönt ut.
vackert......
och jag hade glömt att det var tisdagstema idag.
nu får jag sätta fart.....
hejsan alla bloggare!
var gärna med i min bloggtävling om att bli "månadens blogg Mars 2009"
massor av kramar/ hannalinnerstams.blogg.se
(skickas till alla)
Så underbar, turkos färg på vattnet:-) Där du ska vi ta ett dopp.. vi håller i varann;-)
Kontrasterna mellan färg och form i dessa bilder passar fint till temat:-)
Vilka underbara bilder! Precis vad jag behöver idag för jag höll på att frysa ihjäl av den kalla vinden på hundpromenaden idag.
26 grader varmt - så skönt!
Så underbara bilder på platt! :)
Där skulle jag gärna vilja simma just nu!!
Ha en fin tisdag!
Anna
Wow, är det här verkligen Frankrike?! Det ser ut som ett paradis :) Vilket tips!
Tack för din kommentar på min sida!
Ha en fortsatt fin dag!
Visst ar det platt dar nere, men hogt ar det om du skall upp igen! Ett vackert stalle nog, med smala vagar.
Vilken underbar tolkning Anna! Så vackert det ser ut, man längtar dit.
Tack söta du för din kommentar hos mig och ha en fin fortsättning på dagen. Kram Ingrid
Vilken bild så härlig. För att inte tala om färgen på vattnet så stilla och rofyllt.
Det där såg härligt ut och 26 grader i vattnet är lagom för mig lite skillnad mot att bada i Bråviken.Ha en härlig dag kramar Thalina
Åh så härligt det ser ut.
Nu vill jag ha sommar.
Ha en skön kväll vännen!
Kram
Kan förstå att det var underbart att simma platt på mage i det där härligt turkosa vattnet.
Här är det inte så blått i havet ännu. Idag är det nästan svart. Får allt bli en snabb simtur och det nu är någon som skulle känna för det;=D!!
Ha det bäst/Gunilla
Så ljuvligt det ser ut....där skulle jag gärna flyta kring en hel dag :)
Varje gång du visar bilder på det här vattnet så bestämmer jag mig för att resa dit!!!
Provance... Är det så vackert där? Ser härligt ut. Bor du i Rom? (ser att du har en massa bilder därifrån i din blogg.)
Bloggsvar: Just precis, en balkong!
Men Anna..jag kryper in i bilden omedelbart.
Kram kram
Du får mig att vilja åka till Frankrike för att ligga platt på magen L
OH den skulle jag också vilja simma i :) vilken under bar sak att visa som dagens tema:)
Man vill bara hoppa ner från klippan och dyka i det vackra varma vatten:)
ha en bra dag
Man blir som lite tillplattad av dina bilder, du.... L
Men Annapanna...det fattar du väl att man får blogga !!!!! Datorn är ju ingen LAMPA...hihihihi..så stollig du är....
Kram
Marba
Var med och vinn design hos mig !
http://manlee.blogg.se/2009/march/designutlottning.html#comment
Var med och vinn design hos mig !
http://manlee.blogg.se/2009/march/designutlottning.html#comment
Till och med en badkruka som jag skulle kasta mig ut i det blåa vattnet. Så härligt och vackert/Lis
Så du gillar blommor du... Det har jag inte förstått... :o))
Jag skulle faktiskt också bli blodgivare en gång, trots min "rädsla". Har en bra blodgrupp så jag ville göra något för mänskligheten.
Gick dit med fjärilar i magen kan jag tala om.. Undrade vad jag gett mig in på... Fyllde i ett papper med massa frågor och svettades...
När jag väl fick sätta mig där i stolen sa syster: Tyvärr, vi kan inte använda dig.. Du har inga bra kärl att sticka i!
SNOPET! :o))
mmm va härligt det ser ut,
längtar till jag ska bada i Medelhavet fast där blir ju inte den värmen ,
:O)
Jaaaa du sjöng görvackert för mig..pözz på dig goa Anna
Ja du vet ju Anna att jag lägger ju mej alltid platt inför dina bilder. Då kan jag ju ligga och beundra,L!
Mmm vad härligt att vi delar den där känslan för skönheten för det enkla. Det är ju det bästa (nu blir jag full i skratt.... din slogan lite)
För 28 år sedan var jag till Gotland.
Hemlis..... ska dit några dagar i augusti. Vet du vem jag kommer att be om lite tips.... guess who my friend???? Frågorna kommer! Kram
Platt som en pannkaka!Nej inte dina fina bilder utan ett visst hockeygäng.Aj då nu var jag dum! Slåg mig på fingrarna själv, får nog äta upp det senare.
Nåja, där i det där fantastiska floden hade jag gärna legat på mage ihop med dig flytit runt.
Sommarlängtan börjar bli stor. Ska försöka bota detta med en tripp till Trädgårdsmässan på älvsjö till helgen.
Ha dé!
Berättar mer sedan, tjejresa!
Kanon med tips......min goa vän
Mycket vacker flod. Kan tänka mig att det är skönt att ligga platt där på magen och bara njuuuta ;-)
Godkväll på dig Anna. Här ser vi återigen prov på Annas "ögongodis" . Finns det ett paradis efter detta så vill jag tro att just denna flod flyter där så stilla och vackert. Men sen är det ju så att den har precis samma färg som vattnet från de smältande glaciärerna. När man fjällvandrade så såg man det särskilt på norska sidan.Här mötas alltså 2 element kallt och varmt! kram till dig,
Godkväll på dig Anna. Här ser vi återigen prov på Annas "ögongodis" . Finns det ett paradis efter detta så vill jag tro att just denna flod flyter där så stilla och vackert. Men sen är det ju så att den har precis samma färg som vattnet från de smältande glaciärerna. När man fjällvandrade så såg man det särskilt på norska sidan.Här mötas alltså 2 element kallt och varmt! kram till dig,
Så sant min vitamin apelsin Anna..dig känner jag igen utan namn :)))
Lite nojiga och stolliga är vi bloggisar ;)
Så otroligt vackert...Ännu en Provencetur med dig...:)
Faller platt ner och dånar...du vilka sagolika bilder!! Ja du vet, att jag behöver nog hoppa i och svalka mig lite, för jag är ju helt blossande om kinderna...värsta genrepet....oj oj oj....det är sååååååååååå roligt!!!
Qui dormit, non peccat" Godnatt
Jasså, är du vaken än!! Sitter väl och filar på photoshopen kan jag tro :) Jag vill också lära mig! Laddar jag ner på dator eller köper man programmet? Har du lärt dig själv eller finns det kurser typ....Jag är också helsåld på redigeringsprogrammen men har ju än så länge bara kastat mig in i Picasa och lite i Fotoflexer och helt och hållet på egen hand...men det är ju verkligen beroendeframkallande...precis som med sången :)
Vilken fantastisk färg på vattnet - jättevackert foto med härlig känsla i!!!
