Mmmm..♫..♪..♪
Hos Anna
Musikfoto: Känslor
Mmmm.....här bjuder jag idag på arkiverade
blommiga känslor
Jag boooorde ha förstått nåt när du tittade bort
Att allting har ett slut
Att allt det vackra är kort..
Nu sitter jag och drömmer här ..om nästa säsong
och här kommer alla blommorna på
en o samma gång..

ja.. här kommer alla blommorna på
en o samma gång..
och.. här kommer alla blommorna på
en o samma gåååång..
Är du med...
Jag borde ha förstått nåt när du tittade bort
Att allting har ett slut
Att allt det vackra är kort..
Nu sitter jag och drömmer här
om nästa säsong
och här kommer alla blommorna på
en o samma gång..

Jag placerade dig i drömmen som jag borde ha glömt
Nu faller den från himlen som en trasig ballong

och här kommer alla blommorna på
en o samma gåååångång..

ja.. här kommer alla blommorna på
en o samma gåååång..
Visst blir man liiite glad av Halmsta'stjärnan..
och blommorna?
Fler bidrag till musikfoto finns inte ..
Det är något visst med Per Gessle. Första gången man hör någon ny låt av honom tänker man att texten är nästan löjlig, men sen tar det bara en kort stund så sitter den på hjärnan (och i hjärtat). Han är en mästare på att uttrycka sig med vardagspoesi. Det är aldrig högtravande, utan äkta och fint.
Javisst är det härligt att tänka på att blommorna kommer. Det är några månader kvar, men sen kommer de på en och samma gång. Precis som du skriver. Underbart! Hälsningar från en kall (-12 gr) men solig Östergård. Ha en bra lördag!
Godmorgon goa AnnaPanna!Är tillbaka till verkligheten. Ute är det kallt men solen skiner och så en halmstadbo som välkomnar en på morgonkvisten. Kan det bli bättre(Jo, om handbollen gått annorlunda.Fick ju vimla med Löfgren i alla fall!)
Nu ska jag städa bort julen och åka och frossa i tulpaner!Oj vad jag har längtat efter vårblommorna.
Nästa vecka kör vi musikfoto igen för de som vill.Tack för att du hållit musik intresset på topp!
Visst är det så att man längtar...liiite grann eller rättare sagt...väääldigt mycket. Kram på dig lilla AnnaPanna!
Visst blir man glad av blommor ;o)
Du....jag har ett tips till dig idag....
Be Ada att köpa Göteborgsposten för där i extradelen "Två dagar" finns ett reportage som det står Anna på ;o) Det handlar om "Ost och valnötter"....Från La Maison Francaiseoch ägaren Laurent Laffont....lite smaskiga recept och annan kul läsning... Tips på bra restauranger där det serveras fransk mat bl.a.... Jag tror (vet) att du skulle uppskatta denna läsningen....
Ha en underbar dag lilla du
Marba
Vilka underbara bilder!! Så ljuvliga färger som man vill ha på våren...suck...och så musiken därtill. Tack Anna!
Den låten gillar jag med honom annars är han väl inte direkt min favorit!
Ohh Anna vilka fina buketter du bjuder på..jag blir salig!
Ha det "bästaste" av dagar..kram kram
Ja, tänk snart är det vår...blommornas tid. Just nu är den efterlängtad... Underbara blombilder du bjuder oss på. Man blir glad:) Jag har vita tulpaner här hemma som förgyller i vårt annars väldigt vita vardagsrum:).
önskar dig en skön helg
Kramar
Ha en skön lördag, med känslorna på hög nivå!
Snart spirar våren igen.
Åh Anna, man blir härligt glad, upplyft av blommorna alla på en o samma gång, mmmm...
Jag har en annan sång av honom i mitt huvud...Jag tycker om...tycker om dina fingrar på min panna...då blundar jag och känner... L
Åhh vad jag längtar efter våren när jag ser dina bilder. Blommor...grönska...det finns inget bättre.
I dag har vi -13 grader fin vit snö och sol och jag har precis kommit in efter en joggingrunda, bara suktar efter våren när jag kommer hit till dej. Kram o ha en fin helg!
:)) blommorna gillar jag...men halmstagrabben..
nej..njutar av bilderna sååå fina
